F O R T I F I E D V o l u m e 3

September 27, 2012
Forty Kleparz- Kraków
ul. Kamienna 2-4
Start: 20:00 (15 PLN)

The Pleasure is Mine
Smingus
St. James hotel 
FORTIFIED to cykliczne wydarzenie muzyczne organizowane przez krakowski kolektyw muzyczny Loose Wire. Loose Wire: FORTIFIED ma na celu prezentację nowych, niezależnych, alternatywnych i eksperymentalnych zespołów krakowskiej, ogólnopolskiej i światowej sceny Indie. Impreza odbędzie się w nastrojowych wnętrzach klubu Forty Kleparz. Podczas kolejnej edycji „FORTIFIED – Volume 3: wystąpią: młody post-punkowy The Pleasure is Mine, mroczny indie-rockowy Smingus oraz odjazdowy alt-country z Sląska – St. James Hotel. Zapraszamy na trzecia edycję FORTIFIED – Gdzie czekają Was niepowtarzalne koncerty w najlepszem klub muzyczny w Krakowie!
________________________________________________________________________________The Pleasure is Mine | FB | Bandcamp Zespół powstał w 2008 roku, kiedy członkowie spotkali się na postpunkowej imprezie w legendarnym już dziś krakowskim klubie B-side. Pomysł wspólnego grania upadł na jakiś czas, ale odrodził się dwa lata później. Cztery osoby. W ich muzyce słychać inspiracje zimną falą czy shoegazem. Koncertowo zadebiutowali w listopadzie 2011, od tego czasu zdążyli już zagrać z The Blue Angel Lounge, Cool Kids of Death oraz na Green ZOO Festival. W maju 2012 wydali pierwszą EP zatytułowaną ‘One Step Forward, One Step Back’, a w sierpniu przypomnieli o sobie singlem ‘Mannequins’.
Smingus (US/UK/PL)  |  FB  |  Myspace Czym jest Smingus? To międzynarodowa kapela. W składzie ma przedstawicieli Polski, ale też Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Muzycy poznali się w Krakowie, gdzie na co dzień rezydują. Właśnie tam David Molus, przybysz z Wyspy i jego wierna gitara spotkali na swojej drodze Tomka Zapałę, bluesowego rewolwerowca. Nie połączyła ich wspólna mowa, ale zrobiły to znajome nuty: Dylan, Cash czy Thom Yorke. Obaj panowie wyruszyli w muzyczną podróż. Zanim jeszcze wyjechali za rogatki dołączył do nich wędrowny bard, Amerykanin Thymn Chase. Wkrótce jego głos, klawisze i melodyka splotły się na dobre z wątkiem rozpoczętym przez Molusa i Zapałę… i tak ta historia trwa do dziś uzupełniona w trakcie przez basistę Kris Bodzoń i perkusistę Jarka Wykę. Zespół gra rhythm’n’bluesa z rockowym zacięciem, głębokim sentymentem do folku, prawdziwym uczuciem dla funku i niegasnącą miłością do szarpiących duszę tekstów.Muzyka Smingusa gościła wielokrotnie na antenie Programu III Polskiego Radia. Co ciekawe, w radiowej Trójce ich utwory pojawiały się w bardzo różnorodnych stylistycznie audycjach. Muzykę kapeli prezentowali zarówno Piotr Kaczkowski w kultowym programie „Minimax”, ale też Jan Chojnacki w „Bielszym odcieniu bluesa” czy Mariusz Owczarek w „Mało obiektywnie”. Album Smingusa „Landslide” (Gusstaff Records/Loose Wire) ukazał się w 2010. Premierę miał w radiowej Trójce. Od razu został Płytą Tygodnia w Radiu Kraków, fragmenty albumu grane były w dziesiątkach lokalnych rozgłośni w całej Polsce. Utwory z „Landslide” trafiły też na kilka list przebojów. W rok 2011 Smingus zagrali około 60 koncertow i 2012 zagraja trasa w Polsce, Niemcy, Czechy i innych Europejskich państw.St. James Hotel | FB  |  YouTube  |  MyspaceSt. James Hotel powstał wiosną 2009 roku w Katowicach, z inicjatywy Tomasza Pełczyńskiego i Jacka Raciborskiego. Na przełomie kwietnia i maja 2009 roku nagraliśmy pierwsze EP, z której nagrania były prezentowane m.in. w radiowej Trójce i w RMF-ie. 26 września 2009 grupa znalazła się w gronie laureatów – organizowanej przez krakowski Instytut Sztuki – Ogólnopolskiej Otwartej Giełdy Piosenki, co miało miejsce w legendarnym klubie Pod Jaszczurami. Tym samym St. James Hotel zakwalifikował się do głównego konkursu 45 Festiwalu Piosenki Studenckiej, który odbył się 15 października na deskach krakowskiej PWST. Rok 2010 rozpoczęliśmy 10 stycznia występem dla WOŚP na mikołowskim rynku.
7 sierpnia 2010 roku zespół wystąpił podczas OFF Festivalu 2010 jednego z największych europejskich festiwali muzycznych. października 2010 roku St. James Hotel otworzył dużą scenę jubileuszowego XXX Festiwalu RAWA BLUES w katowickim Spodku .Pierwszy album zespołu ukazał się nakładem nowego, niezależnego wydawnictwa Falami (jego założycielem jest Marcin Babko, znany m.in. z grupy Muariolanza, Hipiersonik). Prapremiera koncertowa miała miejsce w kinoteatrze Rialto w Katowicach 11 grudnia 2010 podczas Silos Falami Fest.
Album ukazał się 17 stycznia 2011 a pierwszym singlem radiowym została otwierająca płytę piosenka „Nic nigdy”, która została propozycją Listy Przebojów „Trójki” PR. Pozytywny odbiór albumu znalazł odzwierciedlenie w autorskich audycjach Jana Chojnackiego, Wojciecha Manna, Piotra Barona, Piotra “Makaka” Szarłackiego, w licznych prezentacjach radiowych np. w III programie PR, Antyradiu, oraz recenzjach prasowych np. w czasopismach „Twój Blues”, „Teraz Rock”. Zespół promował album licznymi koncertami klubowymi , osobistym udziałem w audycjach radiowych i występami telewizyjnymi. Jeden z nich w TVP2 31 marca 2011 roku stał się przepustką do Festiwalu Rock Stars w Spodku w Katowicach 3 maja 2011 roku.
Koniec roku 2011 i początek 2012 roku przyniosły zespołowi nominację Antyradia w kategorii „Polska płyta Rocku 2011” oraz wysoką pozycję w plebiscycie czasopisma „Twój Blues” w kategorii „Odkrycie roku”. Zespół wystąpił w filmie „Sealesia” Michała Friedricha dokumentującym Sealesia Festival podczas Dni Województwa Śląskiego w sosnowieckim Parku Sieleckim 12 maja 2012 roku. Dokąd zaprowadzi nas nasza droga nie wiemy. Mamy nadzieję, że będziecie nam w niej towarzyszyć.
PATRONY MEDIALNY
Anty Radio |  Uwolnij Muzyka | E-Splot | Krak Listing |E uroculture |  Loose Wire  | Co Jest Grane  |  Kulturatka

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: